Na petnaestak kilometara od Svrljiga nalazi se selo Guševac koje je u prošlosti bilo veoma važan centar dešavanja kada je u pitanju svrljiška opština i razvoj iste.

U ovom selu je ranijih godina bio pozitivan prirodni priraštaj, danas, danas se mnogo ređe rađaju deca, mladi odlaze u grad u potrazi za boljim životom i selo, kao i mnoga druga, se polako smanjuje.
Međutim, i ovde, kao i u malo većim ostalim selima u svrljiškoj opštini ima života, čuje se osmeh i žagor dece, radi škola sa nekoliko odeljenja i po svemu sudeći neće se još dugo, dugo ugasiti.

Lepo je spomenuti da u ovom selu radi i odeljenje za predškolce i da nastavu trenutno pohađa jedna devojčica.
Svakog dana u školi u Guševcu doputuju i deca i iz drugih sela u okruženju, a ono što je nama bilo interesantno jeste da i selo Vlahovo – koje ima svega 50-tak stanovnika, ima svog đaka prvaka koji u školu pristiže svakog jutra – tačno na vreme.

Meštani Guševca su puni optimizma kada je u pitanju opstanak sela i rađanje dece. Oni hvale podsticajne mere koje daje Opština Svrljig.
Opština ima sluha za ljude koji žive i žele da ostanu na selu. Ovde nije teško za život, jedino smo udaljeniji od grada, nemamo sve privilegije kao u gradu, ali to ne znači da ne možemo da živimo ovde. Ovde je čist vazduh, prirodnije okruženje i ako hoćete baš da znate, bolji život, kaže I.S. iz Guševca.

U Guševcu se godišnje nekoliko puta začuje plač novorođenčadi što označava i asocira na produžetak života i veka selu.
I u narednoj godini očekuju se prinove koje će biti stub ozdravljenja i očuvanja sela Guševac.
(Ovaj prilog/tekst je deo projekta ‚‚Natalitet kao prioritet” koji je sufinansiran iz javnih sredstava Opštine Svrljig, a ima za cilj da u skladu sa Zakonom o javnom informisanju doprinese promociji porodice, povećanju nataliteta i predstavljanju opštine Svrljig i širem informisanju javnosti o ovom kraju)