Stigla u prostorije kluba
Broj pregleda

Zastavica Real Madrida koju je Vladica Kovačević doneo u Svrljig! (FOTO)

Podeli sa prijateljima:

Daleke 1977. godine boraveći na jednoj proslavi u hotelu ,,Kalafat” u Svrljigu – čuveni fudbaler Partizana Vladimir Vladica Kovačević doneo je zastavicu Real Madrida koja je srpskom klubu uručena pre počekta meča 1966. godine u finalu Kupa evropskih šampiona u Briselu.

Privatna arhiva, Kovačević u Svrljigu sa Svrljižanima

Zastavica je danas stigla do prostorija Kluba navijača Partizana Svrljig i odmah prosleđena na uramljivanje.

Zastavicu je poklonio Vladica Kovačević tadašnjem predsedniku FK ,,Svrljig” Mašanu Jovanoviću na svečanom ručku povodom odigravanja utakmice osmine finala Omladinskog kupa Jugoslavije održane 06.03.1977. godine. Kako je prehjuče obeležen jubilej i godišnjica susreta Mašan Jovanović je zastavicu poklonio Klubu navijača Partizana Svrljig.

Ovo je samo još jedan predmet iz prošlosti Partizana koji je stigao na adresu crno-bele porodice u Svrljigu.

Zastavica Real Madrida sa finala Kupa šampiona 1966. godine u Briselu, foto: Svrljiške novine

Vladimir Vladica Kovačević (Ivanjica, 7. januar 1940 — Beograd, 28. jul 2016) bio je jugoslovenski fudbaler, reprezentativac i trener.

Kovačević je svoju fudbalsku karijeru počeo kao petnaesKovačević je svoju fudbalsku karijeru počeo kao petnaestogodišnjak u beogradskom fudbalskom klubu Partizan.

Za prvi tim Partizana je zaigrao u fudbalskoj sezoni 1958/59, kada je sa Partizanom osvojio drugo mesto u šampionatu Jugoslavije. U toj prvoj sezoni je odigrao četiri utakmice, a već sledeće sezone je od mogućih dvadeset i dve utakmice odigrao osamnaest i postigao sedam golova.

Kovačević je ponikao u slavnoj generaciji Partizana koje je predvodio trener Florijan Matekalo. Igrači Partizana iz te generacije su prvi poneli nadimak Partizanove bebe.

Za Partizan je odigrao ukupno 487 utakmica i postigao 319 golova.

ISTORIJAT MEČA:

Finale Kupa evropskih šampiona 1966. održano je na stadionu Hejsel u Briselu 11. maja 1966. pred oko 55.000 gledalaca. Utakmica je igrana između Real Madrida i Partizana, a završena je rezultatom 2:1 za ekipu iz Madrida. Partizan je poveo u 55. minutu golom Velibora Vasovića, da bi Real najpre izjednačio rezultat u 70. minutu golom Amansija Amara, a zatim je u 76. minutu pobednika odlučio Fernando Serena. Tako je Real Madrid osvojio svoju šestu titulu, dok je ovo bilo prvo i do sada jedino finale Kupa evropskih šampiona koje je igrao Partizan. Utakmicu je sudio Nemac Rudolf Krajtlajn, koji je kasnije sa engleskim sudijom Kenom Astonom uveo koncept žutog i crvenog kartona u fudbalu.