U selu Plužina 15. maja svečano je obeležena seoska slava Poljobranija, praznik posvećen Svetom Atanasiju Velikom, koji se tradicionalno proslavlja među meštanima ovog kraja.

Ova svečanost i ove godine okupila je meštane, rođake, vernike i goste iz celog Svrljiga i okoline, u duhu zajedništva i očuvanja pravoslavnih običaja. Slavski kolač je presečen ispred bogomolje u selu – duhovnog centra zajednice, koji je u prethodnim godinama obnovljen uz trud i zalaganje samih meštana i donatora.


Svetu liturgiju i obred lomljenja kolača predvodio je svrljiški sveštenik Mladen Marinković, koji je u svojoj besedi istakao značaj očuvanja vere i tradicije na selu. Posebnu zahvalnost uputio je ovogodišnjem kolačaru Jovi Nedeljkoviću i njegovoj porodici na pripremi slave i višegodišnjoj posvećenosti crkvenom životu.

Kao što običaj nalaže, slavski kolač simbolično je predat narednom kolačaru – Marku Miladinoviću, pomoćniku predsednika opštine Svrljig. Miladinović, koji ima dvoje dece, rekao je da mu je velika čast što će sledeće godine njegova porodica biti domaćin slave. On je istakao da je emotivno vezan za Plužinu, jer mu je baka po ocu rođena upravo u ovom selu. Kako kaže, u ovom selu naučio je šta znače zajedništvo, poštovanje običaja i snaga vere, vrednosti koje sada prenosi i svojoj deci.

– Ova čast nije samo za mene lično, već za celu moju porodicu. Slava je više od običaja – ona je vezivno tkivo koje nas okuplja i podseća na ono što je istinski važno. Ovde u Plužini naučio sam kako izgleda domaćinska kuća, molitva i trud – rekao je Miladinović.
U svečanoj litiji, koja je prošla kroz celo selo, učestvovali su i brojni meštani. Oni koji nisu mogli da se pridruže litiji, izašli su ispred svojih domova, kako tradicija nalaže, i dočekali litiju rakijom, sokovima, kolačima i drugim darovima.

Po završetku litije i verskog obreda, prisutnima su se obratili predsednik opštine Svrljig Miroslav Marković i narodni poslanik Milija Miletić. Oni su uputili čestitke povodom slave i poručili da će lokalna samouprava nastaviti da podržava svrljiška sela, naročito kada je reč o očuvanju duhovne i kulturne baštine.
Poljobranija u Plužini još jednom je pokazala snagu zajedništva i ljubavi prema tradiciji, a predaja kolača sledećem domaćinu označila je kontinuitet vere i nade da će selo nastaviti da živi i okuplja svoje ljude.