Search
Close this search box.
Broj pregleda

Proglašena vanredna situacija u Svrljigu

Podeli sa prijateljima:

Štab za vanredne situacije opštine Svrljig, odlučio je  večeras da se od 20,45 časova proglasi vanredna sitauacija na tertoriji ove opštine i da traje sve dok to uslovi nametnuti snežnim padavinama i niskim temperaturama nalažu.

 Odluku o uvođenju vanredne situacije doneo je predsednik Štaba i opštine Svrljig Milija Miletić, na sednici, posle podnošenja izveštaja o stanju na terenu i konsultacije sa ostalim članovima štaba.

–         Nezavidno stanje na terirotiji naše opštine izavano talasom snežnih padavina i ekstremno niskim temperaturama u predhodnih nekoliko dana i prognoze da slede nove padavine i ledeni dani i naredne sedmice, nametnulo nam je odluku o proglašenju vanredne situacije, koja stupa na snagu odmah – večeras. O tome smo uputili informaciju Vladi republike Srbije i Nišavskom upravnom okrugu,  sa apelom da nam se pomogne prvenstveno u mehanizaciji, ljudstvu i gorivu, radi efikasnije odbrane ljudskih života i materijalnih dobara i finansijski radi saniranja posledica elementarne nepogode. Prema izveštajima sa terena naše ekipe se bore sa snežnom mećavom na svim pravcima područja naše opštine.  Prioritet nam je briga o žiteljima u nekim selima do kojih se teškom mukom probijaju i najsnažnije mašine za razčišćavanje snega. U predhodna 24 časa imali smo nekoliko intervencija naših ekipa na spašavanju ljudi iz zavejanih sela i sa puteva. Primera radi, vatrogasno-spasilačka ekipa intervenisala je u spašavanju putnika iz autobusa zarobljenog u smetovima na Vetrilima, dopremljen je bolesnik iz Kopajkošare i čovek koga je ujeo pas u  Davidovcu. Ekipe za razčišćavanje snega probile su smetove do Drajinca i Željeva odakle ujutro medicinski radnici transportuju bolesnike na dijalizu. Praktično, Štab će biti u stalnom zasedanju kako potrebe nameću a dežurstva na terenu su danonoćna i spremni smo da intervenišemo na svaki poziv naših žitelja . Međutim, opšta procena je da nam je angažovana mehanizacija nedovoljna kako bi smo što pre probili smetove do svih sela pa je logično da zatražimo pomoć Okruga i Republike, rekao je predsednik Štaba za vanredne situacije Milija Miletić, posle sednice.

Deo Staba SO Svrljig

Inače,  Štab je večeras  zasedao u proširenom sastavu ,- predstavnici vatrogasno-spasilačke ekipe, policije, zdravstva, Crvenog krsta, komunlanih organizacija , Centra za socijalni rad i stručnih službi Opštinske uprave.

  Predsednik Miletić je određujući zaduženja , načelnici Sektora opštih poslova Danijeli Budimović, naložio da animira šefove mesnih kancelarija u selima da u saradnji sa predsednicima mesnih zajednica, kontaktiraju sa žiteljima sela i da se hitno interveniše u slučaju potrebe za razčišćavanje snega, spašavanja ljudi iz smetova, potrage za nestalima ili pomoći pri transportu onih kojima je neophodna medicinska pomoć, kao što je, primera radi, najava da je u Grbavču trudnica sa prispelim terminom porađaja.

   Centar za socijalni rad i Crveni krst dobili su zadatak  da od petka zbrinu tri ostarele i nemoćne osobe iz sela, u takozvanoj sigurnoj kući u Svrljigu, gde će im biti obezbeđen smeštaj i ishrana.

  Direktoru Doma zdravlja Draganu Budimoviću naloženo je da se što je moguće urednije održi odlazak medicinskih ekipa i do najudaljenijih sela po ustaljenom rasporedu a ako je potrebno interveniše i u vanrednim situacijama.

  Rečju, proglašenjem vanredne situacije Štab i sve ekipe povećavaju stepen angažovanja i moraju biti mobilni u toku svih 24 časa, danonoćno, dok traju vremenske nepogode.

  Najzad, prema konstataciji Igora Davidovića, direktora JKSP Svrljig, većina puteva do sela bližih Svrljigu je razčišćena od snežnih nanosa  ali zbog ledene pokorice na koju so ne deluje na ovako eksptreno niskoj temperaturi, vozačima se  savetuje oprezna vožnja i obavezna upotreba zimske opreme.

 Inače, Svrljig je, podsetimo,s amo još jedan od skoro dvadesetak gradova Srbije i opština, na čijim je teritorijama zbog žestokog naleta zime, proglašena vanredna situacija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

NAJNOVIJE NA PORTALU

Politika

SKUPŠTINSKA VEĆINA: Ujedinjena seljačka stranka formirala odborničku grupu od 14 odbornika

Sastanak sa direktorom

DOM ZDRAVLJA: Pohvale za pravovremeno zbrinjavanje povređenih u saobraćajnoj nesreći

Servisna informacija

Isključenje vode u naselju Trs zbog kvara na vodovodnoj mreži

Sastanak

Predsednik opštine Svrljig Miroslav Marković reagovao na vest o stanju na bazenu

Građani se pitaju

Veliki broj pritužbi na rad kompleksa “Bazeni Pastirište”?!

Formirana prva odbornička grupa u SO Svrljig pod nazivom ,,Zavetnici – Svrljig”

PU ,,Poletarac'' Svrljig

Povezano