Pravo prirodno blago

Bogatstvo lekovitog bilja na obroncima svrljiških planina

Svrljig se prepoznaje se po svom prirodnom okruženju i bogatstvu lekovitog bilja. Obronci svrljiških planina, sa njihovim specifičnim klimatskim uslovima i bogatom florom, predstavljaju pravu riznicu biljaka koje se koriste u narodnoj medicini, a koje imaju i sve veći značaj u savremenoj fitoterapiji.

Lekovito bilje, foto: pixabay.com / ilustracija
Lekovito bilje, foto: pixabay.com / ilustracija

Svrljig – prirodni raj za lekovite biljke

Zbog svoje specifične geografske pozicije, Svrljig i okolna područja obiluju biljnim vrstama koje se koriste za lečenje raznih zdravstvenih problema. Na obroncima svrljiških planina, pod uticajem različitih mikroklimatskih uslova, razvijaju se brojne biljke koje su vredne zbog svojih lekovitih svojstava. Prirodni biljni resursi ovog kraja koriste se i u proizvodnji biljnih čajeva, tinktura i drugih preparata.

Ovo su samo neke od biljaka koje rastu na obroncima Svrljiških planina i na teritoriji svrljiške opštine:   

  1. Lavanda – Ova mirisna biljka nije samo dekorativna, već ima brojne zdravstvene prednosti, posebno u tretmanu anksioznosti, nesanice i stresa. Svrljig je poznat po velikim površinama pod lavandom.

  2. Kamilica – Kamilica je jedno od najpoznatijih lekovitih bilja u Srbiji. Njene cvetove koriste za pripremu umirujućih čajeva koji pomažu kod probavnih smetnji i smanjenja upala.

  3. Majčina dušica – Biljka sa jakim antiseptičkim i antimikrobnim svojstvima, koja se koristi u lečenju respiratornih problema, kao što su kašalj i bronhitis. Na svrljiškim planinama raste u velikim količinama.

  4. Svetleća biljka (Stolisnik) – Poznata po svom antiinflamatornom i analgetičkom dejstvu, koristi se za lečenje povreda, modrica, i smanjenje bolova, poznatija je na ovim prostorima kao Hajdučka trava. 

  5. Glog – Glog je izuzetno cenjen zbog svojih svojstava koja pomažu kod bolesti srca i krvnih sudova. Poznat je po tome što poboljšava cirkulaciju i smanjuje krvni pritisak.

  6. Neven – Neven je biljka koja ima snažna antibakterijska i antiseptička svojstva. Koristi se u lekovitim kremama, mastima i čajevima.

  7. Kopriva – Kopriva je izuzetno cenjena zbog svojih nutritivnih i lekovitih svojstava. Koristi se za detoksikaciju organizma, kao i za lečenje anemije i jačanje imuniteta.

  8. Ružmarin – Poznati antimikrobni agens koji pomaže kod varenja, poboljšava cirkulaciju i mentalnu jasnoću.

Tradicionalna primena i moderni trendovi

U Svrljigu, kao i u mnogim delovima Srbije, lekovite biljke se koriste već vekovima. Narodna medicina je od davnina prepoznavala zdravlje koje ove biljke pružaju, a njihova primena je i danas prisutna u mnogim domaćinstvima.

U poslednjim decenijama, interes za lekovito bilje u Svrljigu je sve veći, kako među lokalnim stanovništvom, tako i među posetiocima koji dolaze u potrazi za prirodnim lekovima. Takođe, sve veći broj malih preduzetnika i poljoprivrednika počinje da se bavi proizvodnjom, obradom i prodajom lekovitog bilja, što doprinosi razvoju lokalne privrede i turizma.

Ilustracija, pixabay
Ilustracija, pixabay

Očuvanje biljnog bogatstva kroz festivale

Svrljig je postao poznat i po očuvanju svog biljnog bogatstva. Takođe, laganim tempom krenuo je i razvoj ekoturizma, gde bi posetioci učestvuju u berbama bilja, pečuraka i sl. a uzajamno sa tim, mogu da uče o tradicionalnoj primeni biljnih preparata.

Svrljig je, zahvaljujući svojoj specifičnoj klimi i bogatoj flori, pravo blago za sve ljubitelje prirode. Lekovite biljke koje rastu u ovom kraju nisu samo korisne za zdravlje, već predstavljaju i značajan resurs za razvoj ruralnih zajednica. S obzirom na sve veći interes za prirodne preparate, Svrljig ima potencijal da postane prepoznatljivo odredište za ljubitelje lekovitog bilja i ekoturizma, što je u jednom trenutku ranijih godina i bio.

Imate komentar?

Najčitanije danas

Najnovije na portalu

Poljoprivreda

Povezano