Od skora u centru grada nalazi se mural posvećen poznatim Svrljižanima.
Da krenemo od dame koja se nalazi sa desne strane murala.
GORDANA TODOROVIĆ
Naime, radi se o pesnikinji Gordani Todorović, osobi po kojoj je svrljiška biblioteka dobila ime.
Gordana Todorović rođena je u Drajincu kod Svrljiga daleke 1933. godine, a preminula je u Beogradu 1979. godine. Todorovićeva se školovala u Paraćinu i Nišu, gde je u Gimnaziji „Stevan Sremac“, u literarnoj družini „Njegoš“, došao do izražaja njen pesnički talenat. Prve pesme objavljuje u beogradskom Poletu, a potom i u Svedočanstvima. Te pesme su se posle našle u prvoj zbirci pesma „Ginmazijski trenutak“ za koju je dobila Brankovu nagradu. Njena poezija je donosila novu svežinu u srpsku poeziju sa brojnim kovanicama u duhu narodnog jezika. Potom se sa majkom preselila u Beograd. Gordana Todorović nije mogla da se zaposli zbog svog jako nežnog zdravlja i bolesti koja ju je celog života pratila.
SRETEN PETROVIĆ
Sa leve strane nalazi se Sreten Petrović, srpski filozof, kulturolog i naučnik, bio je redovni profesor estetike Filološkog fakulteta u Beogradu.
Sreten Petrović rođen je u Svrljigu 1940. godine, a preminuo 3. jula 2022. godine u Beogradu.
Studirao je filozofiju na Filozofskom fakultetetu u Beogradu. Od 1969. godine radio je na Filološkom fakultetu u Beogradu, gde 1982. godine dobija zvanje redovnog profesora. Predavao je Kulturologiju, Uvod u estetiku i Kulturnu istoriju Srba. Doktorsku titulu dobio je 1971. godine za tezu o Šelingovoj estetici, mitologiji i filozofiji. Kao gostujući profesor predavao je i na Ljubljanskom univerzitetu (1975—1978), na Filozofskom fakultetetu u Nišu (1971—1981), na Filozofskom fakultetu u Beogradu, kao i na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, gde je od 1985. do 1988. predavao Estetiku. Bio je član AICA, glavni i odgovorni urednik časopisa Etno-kulturološki zbornik, član redakcije Rečnika pojmova iz likovne umetnosti pri SANU.
Za svoj naučni rad dobio je priznanja: Veselin Masleša u Sarajevu 1989. godine, nagradu Saveza jugoslovenskih izdavača 1989. godine, Laza Kostić u Novom Sadu 1997. godine. Najznačajnim njegovim delom smatra se Kulturologija, izdata u Beogradu 2000. godine.
Bio je predsednik upravnog odbora Etno-kulturološke radionice osnovane 1994. u Svrljigu.
RADOJKO TRIČKOVIĆ SAJTAR
Na muralu iznad grba opštine nalazi se najpoznatiji svrljiški vođa Radojko Tričković Sajtar.
Radojko Tričković Sajtar je rodom iz Prekonoge. On je 1833. godine digao ovaj kraj na bunu i proterao Turke preko Gramade, a odmah sutradan je krenuo na Knjaževac, tadašnji Gurgusovac, da protera tursku posadu i uslobodi utamničene kmetove.
Istorijski zapisi kazuju da je knez Miloš ponudio kapetanstvo Sajtaru, ali da je on ovu ponudu odbio.
Knez Miloš potom Sajtara postavlja za buljukbašu na Gramadi, gde je ovaj tu ostao do smrti, čuvajući granicu od Turaka.
Sajtaru je postavljen spomenik u neposrednoj blizini restorana ,,Kamiondžije”, na brdu Padalište.
Nadamo se da smo vam ovim kratkim tekstom pomogli da bolje upoznate ove Svrljižane koji se nalaze u samom centru grada na novom muralu.
Autor: Redakcija, izvor: Wikipedija, Opština Svrljig