Projekat 2021
Broj pregleda

VISOKOTEHNOLOŠKI KRIMINAL – ŠTA JE TO?

Podeli sa prijateljima:

Bez obzira na Vaša iskustva i stavove, deca i mladi neizbežno dolaze u kontakt sa računarima i komunikacionim tehnologijama. Iinformatika je i deo školskog programa. Važno je znati da će Vaša deca koristiti računarsku tehnologiju i da je teško, pa i štetno za njihov razvoj zabraniti im korišćenje mobilnih telefona, računara i Interneta.

Zgrada policije, arhivska fotografija, foto: arhiva
Zgrada policije, arhivska fotografija, foto: arhiva

Iskustva pokazuju da nadzor roditelja i nadgledanje dečijih aktivnosti na Internetu predstavljaju važan korak u zaštiti dece i mladih, ali i da samo taj vid zaštite nije i dovoljan.

Roditelji nisu u prilici da stalno nadgledaju aktivnost svoje dece na Internetu. Decu treba naučiti da računare koriste na siguran način, a ne „da ih vode za ruku”. Kao što decu učimo kako da se rešavaju probleme sa uznemirujućim i neugodnim događajima u svakodnevnom životu i kako da prepoznaju i izbegnu opasnost na ulici i u svojoj okolini, važno je naučiti ih kako da bezbedno koriste Internet i kako da prepoznaju moguću opasnost i izbegnu rizična ponašanja. Takođe, važno je naučiti decu i mlade o preuzimanju odgovornosti za svoje ponašanje i o posledicama određenih postupaka, koje pogađaju njih same, ali i druge s kojima su u kontaktu.

Potrebno je poštovati njihovu nezavisnost, interese i aktivnosti u skladu s njihovim uzrastom, kao i koristiti poruke prilagođene njihovom uzrastu. Chat, blog, forum i slična mesta na Internetu, gde deca i mladi mogu razmenjivati mišljenja i komunicirati, vrlo su popularna, pa su stoga i privlačna osobama koje žele da zloupotrebe njihovo poverenje na Internetu. Zlopotreba vršnjaka najčešće uključuje preteće poruke, vređanje i širenje glasina, ucene koje jedno dete, ili više njih, upućuju drugom detetu.

Zlopotrebe odraslih najčešće uključuju lažno predstavljanje i manipulisanje sa ciljem pridobijanja dece i mladih da bi se ona navela na nepoželjna ponašanja (najčešće seksualna).

Ako saznate da je Vaše dete bilo izloženo nasilju putem Interneta, potrebno je da preduzmete sledeće korake:

  • naučite dete da ne odgovara na nasilne, preteće ili bilo koje druge sumnjive poruke i pozive;
  • ne brišite poruke ili slike jer mogu poslužiti kao dokaz;
  • kontaktirajte Vašeg Internet provajdera i prijavite da ste primili takvu poruku;
  • kontaktirajte školu i obavestite ih o ponašanju/zlostavljanju ili eventualnim promenama raspoloženja i ponašanja kod deteta;
  • kontaktirajte policiju ako poruke sadrže pretnje nasiljem, uhođenje, napastovanje, dečiju pornografiju i sl., ili kada prethodni koraci nisu dali rezultate;
  • ako Vam je poznat identitet izvršioca, broj ili elektronska adresa sa koje su uznemirujuće i zlonamerne poruke upućene, svakako obavestite o tome policiju, mobilne operatere, Internet provajdera, školu…

Trebalo bi da razgovarate sa svojom decom o računarskoj etici, da dogovorite pravila ponašanja na Internetu i, kao najvažnije, definišete posledice kršenja tih pravila

COA SvrljigOvaj tekst deo je projekta koji je sufinansiran od strane Opštine Svrljig u prvoj polovini 2021. godine. 

Imate komentar?

NAJNOVIJE NA PORTALU

Moj Niš

PROMO: Niš dobio jedinstvenu marketinšku platformu, sada je sve na jednom mestu

Čestitka

Miletić uputio slavsku čestitku svima koji danas slave

Srećna slava

Danas je Vavedenje Presvete Bogorodice – veliki hrišćanski praznik

Obaveštenje

Objavljen javni konkurs za dodelu bespovratnih sredstava za razvoj preduzetništva

Obaveštenje

Opština Svrljig poziva na Javnu raspravu o programu socijalne zaštite

Kultura

Najava: 40. pesnički susreti „Dani Gordane Todorović“

PU ,,Poletarac'' Svrljig

Povezano