Iz istorije

Svrljig – nekadašnji stočarski centar i prilika za novu generaciju

Svrljig je tokom 60-ih godina prošlog veka zauzimao značajno mesto u proizvodnji mesa u Srbiji. Ovo područje bilo je poznato po kvalitetnoj stočarskoj proizvodnji, a iz svrljiškog kraja godišnje je izvoženo čak 15.000 jaganjaca, 10.000 ovaca, 2.000 teladi, 600 goveda i veliki broj živine za proizvodnju mesa.

Svrljiško jagnje, foto: Svrljiške novine
Svrljiško jagnje, foto: Svrljiške novine

Ove impresivne brojke potvrđuju da je stočarstvo bilo jedan od stubova privrede Svrljiga, a kvalitet proizvoda bio je na visokom nivou.

Posebno se isticalo svrljiško jagnje, koje je zahvaljujući tradicionalnom načinu uzgoja i specifičnoj ishrani davalo izuzetno kvalitetno meso. Svrljiška pramenka, autohtona rasa ovaca, prilagođena je surovijim klimatskim uslovima i planinskim pašnjacima, što joj je obezbedilo otpornost i vrhunski kvalitet mesa.

Zahvaljujući prirodnoj ishrani i slobodnoj ispaši, meso svrljiških jaganjaca prepoznatljivo je po ukusu i nutritivnim vrednostima.

Svrljiška pramenka, selo Vlahovo, foto: Svrljiške novine
Svrljiška pramenka, selo Vlahovo, foto: Svrljiške novine

Kako bi se omogućila ravnomernija isporuka mesa tržištu, početkom 60-ih godina pokrenuta je inicijativa za izgradnju moderne klanice sa hladnjačom, što je dodatno unapredilo stočarsku proizvodnju i omogućilo stabilne prihode lokalnim stočarima. Ova sredstva su kasnije korišćena za dalji razvoj stočarstva, ali i unapređenje drugih grana privrede, poput zanatstva, industrije i rudarstva.

Danas, iako se broj stočara smanjio, potencijal za obnovu i razvoj stočarstva u Svrljigu je i dalje ogroman. Povratak mladih ovom poslu mogao bi doprineti oživljavanju lokalne privrede i stvaranju novih prilika za razvoj poljoprivrede. Modernizacija farmi, primena savremenih tehnologija u uzgoju i preradi mesa, kao i mogućnosti subvencija i podrške države, pružaju mladima šansu da stočarstvo ponovo postane unosan i perspektivan posao.

Svrljig ima tradiciju, prirodne resurse i bogato iskustvo – ostaje samo da nova generacija prepozna vrednost stočarstva i nastavi ono što su započele prethodne generacije.

Imate komentar?

Najčitanije danas

Najnovije na portalu

Dečiji osmeh i poruka za zdravlje

Poljoprivreda

Povezano