U Srbiji potvrđeni prvi slučajevi malih boginja

U Srbiju su stigle male boginje. Prvi slučajevi potvrđeni su kod troje dece, uzrasta do godinu i po dana. Njihovo zdravstveno stanje je za sada dobro, piše RTS.

Novo vozilo za Dom zdravlja, foto: M.M.
Novo vozilo za Dom zdravlja, foto: M.M.

Kako prenosi RTS, direktorka Batuta upozorava da komplikacije mogu biti teške, pa čak i dovedu do smrtnog ishoda što se dešavalo tokom poslednje epidemije.

Direktorka Instituta za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“ Verica Jovnović kaže da je naša referentna labaratorija u Torlaku potvrdila na uzorku uzetom od troje dece i jedne odrasle osobe iz Smedereva prisustvo morbila.

Klinička slika se najčešće manifestuje visokom temperaturom, curenjem nosa i crvenilom očiju, a nakon par dana i pojave osipa. Četiri dan pre nego što se pojave osipi osoba je visoko infektivna kao i četiri dana posle pojava osipa je takođe infektivna i može je preneti na druge. Zato apelujemo na sve roditelje čija su deca napunila godinu dana da se jave na vakcinalni punkt i da vakcinišu svoju decu, poručila je Jovanović.

VIŠE O MALIM BOGINJAMA: https://www.zdravlje.org.rs/index.php/aktuelne-vesti/1175-morbile-male-boginje

Najnovije na portalu

Stručna edukacija za bezbednu primenu pesticida

11.12.2025.

Opština Svrljig – obaveštenje javnosti

09.12.2025.

U prostorijama Crvenog krsta

09.12.2025.

Srećna slava

09.12.2025.

Vremenska prognoza Svrljig

min 4° / max 5°
Razbacani oblaci Vlažnost: 90%
Sub 13.12
/
Ned 14.12
/
Pon 15.12
/
Uto 16.12
/ 11°

Pročitajte i...

Od malih boginja samo jedan oboleo u Svrljigu

Društvo

01.02.2018.

Četvoro Svrljižana obolelo od malih boginja

Vesti Svrljig

30.01.2018.

Komentariši:

Komentar ide na moderaciju.

Pravila komentarisanja:
• Budite kulturni i na temu
• Nema govora mržnje i uvreda
• Moderator zadržava pravo uklanjanja komentara

Nema komentara. Budite prvi!