Povodom obeležavanja 10.
oktobra – Svetskog dana mentalnog zdravlja, održan je sastanak u okviru horizontalne razmene u sastavu Jelena Đorđević – psiholog i direktor Centra za socijalni rad, Maja Vidojković – psiholog u osnovnoj školi, Milica Đorđević – psiholog predškolske ustanove „Poletarac“ i Martina Mladenović – psiholog u srednjoj školi.
Ove godine, obeležavanje Svetskog dana mentalnog zdravlja odvijaće se pod sloganom „Briga o mentalnom zdravlju: neka to postane stvarnost za sve“. U vremenu u kom živimo, veoma je bitno ukazati na važnost očuvanja mentalnog zdravlja, kao i da znamo kome da se obratimo ako do problema dođe. Pandemija prouzrokovana COVID – 19, koja je pogodila milione ljudi širom sveta, ostavila je dugoročne posledice po mentalno zdravlje. U grupu posebno pogođene populacije spadaju zdravstveni radnici, hronični bolesnici, osobe koje žive same, koje su pretrpele gubitke, ali i osobe koje su već imale određene mentalne probleme. Takođe, došlo je do promena u stilovima života, socijalne otuđenosti, povećanja siromaštva i straha za sopstveni i život bližnjih, što je ostavilo posledice i na ljude koji nisu imali mentalnih teškoća.
Šta možete da uradite?
Smatra se da će svaka četvrta osoba u nekom periodu svog života biti pogođena nekim mentalnim poremećajem. Zbog svega toga, prevencija mentalnih poremećaja i unapređenje mentalnog zdravlja od ključnog su značaja za svaku zajednicu.
Veoma je važno da u takvim situacijama znamo kome možemo da se obratimo za pomoć i da otvoreno razgovaramo o problemu.
Pričajte sa osobom od poverenja, bilo da je to član porodice, prijatelj ili kolega o tome kako se osećate.
Razgovarajte sa zdravstvenim profesionalcem, kao što je lekar ili stručnjak iz oblasti mentalnog zdravlja, psihoterapeut, psiholog ili socijalni radnik.
Ako mislite da ste u neposrednoj opasnosti da ugrozite svoj život, obratite se službama za pružanje podrške. U našoj zemlji dostupno je besplatno savetovanje osoba u krizi u vidu telefonskog savetovališta u Nacionalnom SOS centru za prevenciju samoubistva (u Klinici za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević”), na telefon: 011/7777-000 (svakog dana od 00 do 24 časa).
Pričajmo otvoreno o onome što nas muči!