Paljenje strnjike na otvorenom višestruko opasna i pogrešna praksa

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vlade Republike Srbije upozorilo je poljoprivrednike da je paljenje strnjike, smeća i biljnih ostataka na otvorenom ne samo opasna i pogrešna praksa, već i postupak koji ostavlja nesagledive posledice po zemljište, imovinu, životnu sredinu i zdravlje ljudi.

Požar, fotografija sa terena, atar Izvora
Požar, fotografija sa terena, atar Izvora

Jedan plamen dovoljan je da uništi sve ono što se godinama u zemljištu gradilo – plodno tlo, humus, korisne mikroorganizme i život u njemu. Ono što se na prvi pogled čini kao brz način „čišćenjaˮ njive, u stvarnosti je dugoročna šteta koja utiče na pad prinosa, eroziju i gubitak vrednosti obradive površine.

Paljenje žetvenih ostataka na otvorenom posebno je neprihvatljivo u ovom trenutku, imajući u vidu katastrofalne posledice velikih požara koji su u prethodnom periodu zahvatili različite krajeve Srbije.

Povodom upozorenja koje je izdao Sektor za vanredne situacije MUP-a o novom dugotrajnom i jakom toplotnom talasu i visokim temperaturama, Ministarstvo poljoprivrede naglašava da se rizik od izbijanja i širenja požara značajno povećava, zbog čega apeluje na sve poljoprivredne proizvođače da se uzdrže od paljenja strnjike.

Ovakvo ponašanje izričito zabranjuju Zakon o zaštiti od požara i Zakon o poljoprivrednom zemljištu.

Naime, Zakon o zaštiti od požara predviđa novčane kazne od 300.000 dinara do 1.000.000 dinara za pravno, odnosno novčane kazne od 10.000 dinara za fizičko lice ako spaljuje ostatke strnih useva, biljnih ostataka i smeća na otvorenom prostoru.

Zakon o poljoprivrednom zemljištu takođe predviđa novčane kazne, i to od 100.000 do 1.000.000 dinara za privredno društvo, preduzeće ili drugo pravno lice, odnosno novčane kazne od 5.000 do 50.000 dinara za odgovorno lice u privrednom društvu, preduzeću ili drugom pravnom licu, odnosno za fizičko lice ukoliko spaljuje organske ostatke posle žetve ili pričini poljsku štetu.

Ministarstvo upozorava poljoprivrednike i na činjenicu da, usled spaljivanja organskih ostataka posle žetve useva, poljoprivredno gazdinstvo može biti kažnjeno ne samo novčano, već i gubitkom aktivnog statusa, i to u trajanju od tri godine, čime se gubi i pravo na subvencije.

Uništavanjem strnjike vatrom uništava se i sopstvena ekonomska budućnost. Umesto vatre, postoje pametna rešenja – zaoravanje i kompostiranje. To su metode koje vraćaju život zemljištu, unapređuju proizvodnju i ne ugrožavaju nikoga.

Neophodno je prekinuti sa pomenutom štetnom praksom – ne zbog kazne, već zbog svog zemljišta i budućih pokolenja.

(Vlada Srbije)

Najnovije na portalu

Osma Pihtijada

23.01.2026.

Servisna informacija

21.01.2026.

Vremenska prognoza Svrljig

min 2° / max 7°
Niski oblaci Vlažnost: 99%
Uto 27.01
/
Sre 28.01
-1° /
Čet 29.01
/
Čet 29.01
/

Pročitajte i...

Strože mere Ministarstva poljoprivrede

Ko pali njive – gubi pravo na subvencije

Poljoprivreda

07.11.2025.

Strašno…

VELIKI POŽAR U SVRLJIŠKOJ OPŠTINI – VATRA HARA U ATARU SELA …

Vesti Svrljig

21.08.2025.

Ne palite na otvorenom!

Požar iz pravca Knjaževca se širi ka Svrljigu

Vesti Svrljig

22.07.2025.

Apel

Širom zemlje bukti 620 požara – i u Svrljigu bukte manji pož…

Vesti Svrljig

07.07.2025.

Za pčelare

Počelo uručenje rešenja i isplata subvencija po košnici pčel…

Vesti Svrljig

25.06.2025.

Vatrena stihija u ataru sela Manojlica

Požar zahvatio seosko groblje u Đorincu – sumnja se na nekon…

Foto info

21.06.2025.

Javni poziv

Država ulaže u temelje poljoprivrede: Raspisan poziv za izgr…

Vesti Svrljig

16.06.2025.

Sastanak u Beogradu

Razgovori o komasaciji sa Upravom za poljoprivredno zemljišt…

Vesti Svrljig

15.05.2025.

Komentariši:

Komentar ide na moderaciju.

Pravila komentarisanja:
• Budite kulturni i na temu
• Nema govora mržnje i uvreda
• Moderator zadržava pravo uklanjanja komentara

Nema komentara. Budite prvi!